MEGAMOCNI

22 lipca - Narodowe Święto Odrodzenia Polski

narodowe PRL święta

Dodano 2013-07-22 07:58:12 | Autor: Jacek Gibel

22 lipca w okresie Polski Ludowej obchodzono najważniejsze z ówczesnych świąt państwowych, Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Święto ustanowiono na pamiątkę podpisania Manifestu PKWN i odrodzenia Polski po II wojnie światowej. Dokument został jednak tak naprawdę podpisany nie 22 lipca w Chełmie, jak głosiła oficjalna wersja, ale dwa dni wcześniej w Moskwie. Nie miał on też realnego znaczenia dla rekonstrukcji państwa polskiego.

Święto ustanowiono ustawą Krajowej Rady Narodowej już rok po podpisaniu Manifestu, 22 lipca 1945 roku. Zastąpiło ono Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada.

22 lipca był dniem wolnym od pracy. Główne uroczystości odbywały się na placu Zwycięstwa w Warszawie bądź na Stadionie Dziesięciolecia. Na ten dzień starano się też wyznaczyć ważne rocznice i wydarzenia. 22 lipca otwarto Pałac Kultury i Nauki, Stadion Dziesięciolecia czy Stadion Śląski, a także zaczęto produkować Fiata 126p. W wielu przypadkach rocznice były jednak "fałszywe" - na przykład otrzymanie praw miejskich przez Jastarnię, które faktycznie wypadało 1 stycznia.

Obchody Narodowego Święta Odrodzenia Polski zostały zniesione ustawą Sejmu RP z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

zdj. mojecudownelata.pl

(inf. własna/Wikipedia)