MEGAMOCNI

22 lipca - Narodowe Święto Odrodzenia Polski

historia PRL

Dodano 2014-07-22 06:46:17 | Autor: Jacek Gibel

Było to najważniejsze święto państwowe w okresie Polski Ludowej, obchodzone do 1989 roku na pamiątkę podpisania Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku i odrodzenia Polski po II wojnie światowej.

W rzeczywistości Manifest podpisany został nie 22 lipca w Chełmie, jak podawano, ale 20 lipca w Moskwie. Nie miał też realnego znaczenia w rekonstrukcji państwa polskiego - wiążące decyzje podejmował przede wszystkim Józef Stalin.

Święto zastąpiło Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada. Obchodzono je w całym okresie Polski Ludowej. Główne uroczystości odbywały się na placu Zwycięstwa (obecnie placu marszałka Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, bądź na Stadionie Dziesięciolecia. Święto to było dniem wolnym od pracy. Zostało zniesione ustawą Sejmu Kontraktowego z 6 kwietnia 1990 r.; równocześnie przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Na dzień 22 lipca starano się wyznaczać ważne rocznice i wydarzenia. W ten dzień otwarto m.in. Trasę W-Z (1949), Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (1955), rozpoczęto produkcję Fiata 126p (1973), a także oddano do użytku Trasę Łazienkowską w Warszawie (1974). Wiele z tych rocznic było jednak fałszywych - na przykład Jastarnia oficjalnie otrzymała prawa miejskie w dniu Święta Odrodzenia Polski. Realnie - 1 stycznia.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)