MEGAMOCNI

22 stycznia - Dzień Dziadka

dziadek kalendarz

Dodano 2014-01-22 07:04:12 | Autor: Emil Kowalski

Wczoraj był dzień babci, dzisiaj jest dzień dziadka. Te dwa dni to okazje do oddania szacunku i podkreślenia znaczenia naszych dziadków w życiu rodzinnym, w naszych sercach. Dzisiaj składamy życzenia naszym najstarszym opiekunom.

Jest to świeckie święto, które zostało przeniesione z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dzisiaj wnuki składają życzenia swoim dziadkom, natomiast w szkołach i przedszkolach są organizowane różne przyjęcia, pokazy i poczęstunki z udziałem dzieci i dziadków.

Dziadek z wnuczką (mal. Georgios Iakovidis), zdj. Wikipedia

Podobnie jak babcia, dziadek znaczy bardzo wiele w naszym życiu. To dla nas źródło ciekawych opowiadań historycznych. Dziadek może nas nauczyć wielu nieraz zapomnianych już umiejętności i sztuczek. Pokaże z ochotą ciekawe miejsca. Dziadek stanowi niejako głowę całych pokoleń w rodzinie i jest uważany za bardzo mądrego człowieka. To do niego często udajemy się po porady i wiele możemy się nauczyć. To z racji wieku i przeżyć w przeszłości. Często dziadkowie naszego pokolenia pamiętają jeszcze zmagania, walkę podczas konfliktów zbrojnych, walkę o wolność.