MEGAMOCNI

22 września - Europejski Dzień bez Samochodu

kalendarz komunikacja miasta samochody

Dodano 2013-09-22 13:36:15 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj nie jeździmy samochodami a wybieramy podróż komunikacją miejską. Europejski Dzień bez Samochodu to jednocześnie Światowy Dzień bez Samochodu. Jest obchodzony w ramach kampanii ekologicznej, corocznie. To uwieńczenie „Tydzień Zrównoważonego Transportu” czyli „Tydzień Mobilności”.

Idea ruchu powstała w 1998 roku we Francji. W Polsce dzień ten jest obchodzony od 2002 roku. W kampanii bierze udział prawie 90 miast polskich. W dniu dzisiejszym, niektóre centra miast są zamykane dla ruchu samochodowego a na poszczególne miejsca w mieści, można się dostać za pomocą np. autobusów. I tak np. Białystok oferuje bezpłatne przewozy osób, które posiadają samochód. Biletem jest dowód rejestracyjny.

Celem takich działań jest promowanie zachowań proekologicznych upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

info. własne/Wikipedia