MEGAMOCNI

23 grudnia - Światowy Dzień Snowboardu

kalendarz snowboard sport

Dodano 2013-12-23 06:41:12 | Autor: Emil Kowalski

18. grudnia to święto wszystkich sympatyków snowboardu na świecie. To akurat niniejszego dnia na całej Ziemi obchodzony jest Światowy Dzień Snowboardu. Podobnie i w Polsce organizuje się niemało imprez. Święto powstało z inicjatywy Światowej Federacji Snowboardu (WSF).

W ramach imprez, które odbywają się z okazji Światowego Dnia Snowboardu, są organizowane liczne zawody, pokazy filmów snowboardowych, testy sprzętu oraz szkolenia. To możliwość spotkania się z zapaleńcami i miłośnikami snowboardu. Niejednokrotnie są testowane nowe sprzęty do uprawiania tej dyscypliny, która jest też dyscypliną sportową w kategorii olimpijskiej. Liczne konkursy to okazja do pokazania się zarówno od strony wiedzy jak i umiejętności w zakresie snowboard’u.

W tej dyscyplinie sportowej Polacy mają swoje osiągnięcia. Chyba najpopularniejszą osobistością polskiego snowboardu, jest wielokrotna olimpijka 35-letnia Jagna Kinga Marczułajtis-Walczak. Jej największym życiowym sukcesem, jest czwarte miejsce podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w slalomie gigancie równoległym. Ponadto dwukrotnie zajmowała 1 miejsce na podium pucharu świata (2004, 2006) w slalomie równoległym i raz zdobyła 3 miejsce w 2000 w tej samej kategorii.

Za początek snowboardingu można uznać rok 1965 kiedy to Sherman Poppen wymyśla "snurfera", choć zjeżdżanie po zaśnieżonym stoku na jednej desce było oczywiście praktykowane już wcześniej. Dyscyplina wprowadzona została do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1998 roku (konkurencje slalom gigant i halfpipe). (Wikipedia)

info. własne