MEGAMOCNI

23 grudnia - urodziny cesarza Akihito

cesarz Japonia urodziny

Dodano 2014-12-23 08:16:08 | Autor: Jacek Gibel

Urodziny cesarza to jedno z najważniejszych świąt w Japonii. Obecnie obchodzone jest 23 grudnia, wtedy bowiem urodził się urzędujący cesarz Akihito.

23 grudnia odbywa się specjalna ceremonia w Pałacu Cesarskim w Tokio. O godzinie 9:30 uroczyście jest otwierana brama Pałacu i ludzie mogą wejść na jego teren (zwykle przez cały rok na teren pałacu nikt nie ma wstępu). Jak zwykle, przed pałacem gromadzą się tłumy Japończyków. Powiewają japońskie flagi i sztandary. Punktualnie o godzinie 10:20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz Akihito ze swoją rodziną. Tłum wznosi wówczas powtarzany okrzyk: Banzai!, co oznacza: Dziesięć tysięcy lat (dla cesarza)! Po wygłoszeniu przemówienia przez cesarza ludzie bezpłatnie są wpuszczani do ogromnego Ogrodu Pałacowego.

W dniu święta kompleks Pałacu Cesarskiego i otaczające go ulice są strzeżone przez policję. Przed wejściem na jego teren każda większa torba jest sprawdzana. Według tradycji, japońska policja rozdaje przy bramie bezpłatnie małe flagi Japonii.

Transmisja z przemówienia cesarza 23 grudnia jest transmitowana przez większość japońskich stacji telewizyjnych.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)