MEGAMOCNI

23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki

kalendarz książki

Dodano 2014-04-23 06:54:51 | Autor: Jacek Gibel

To stosunkowo młode święto, bowiem po raz pierwszy obchodzono je w 1995 roku. Na 23 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki.

Święto to znane jest również pod nazwą Światowego Dnia Książki lub Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Data 23 kwietnia jest symboliczna dla światowej literatury. W tym dniu zmarli tacy pisarze jak William Szekspir, Miguel de Cervantes czy historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Na skalę światową przyjął się jednak - za sprawą UNESCO - dopiero w 1995 roku.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)