MEGAMOCNI

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

książki kultura literatura prawo UNESCO

Dodano 2015-04-23 08:42:19 | Autor: Jacek Gibel

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto ustanowione przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. W tym roku przypada dwudziestolecie jego pierwszych obchodów.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki obchodzony jest z kolei w pierwszy czwartek marca.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, przyznawany co roku miastu z najlepiej przygotowanym programem promocji książek i czytelnictwa. Pierwszą Światową Stolicą Książki został Madryt. Od dziś ten tytuł piastuje południowokoreański Incheon, a dokładnie za rok, 23 kwietnia 2016 roku, rozpocznie się kadencja pierwszego polskiego miasta wyróżnionego w ten sposób, Wrocławia.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)