MEGAMOCNI

23 maja - Światowy Dzień Żółwia

kalendarz przyroda żółw

Dodano 2013-05-23 09:03:29 | Autor: Jacek Gibel

23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia, ustanowiony przez amerykańską organizację American Tortoise Rescue. Dzień ma na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi.

Święto zostało zainicjowane w 2000 roku. Na całym świecie obchodzi się je w różnoraki sposób, od przebierania się za żółwie i noszenia zielonych strojów, po badania naukowe.

W Polsce od 2009 roku Światowy Dzień Żółwia odbywa się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 w Krakowie. Organizowany jest przez grupę Krakowskich Żółwiarzy przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów tamtejszej szkoły oraz hodowców, pasjonatów i opiekunów żółwi, a także innych zwierząt egzotycznych. Podczas obchodów odbywają się prelekcje poświęcone tym zwierzętom. Oprócz referatów organizowane są liczne zabawy dla dzieci, wystawy artystyczne, wystawy zwierząt oraz mini giełdy. Światowy Dzień Żółwia to nie tylko okazja do dyskusji na temat sposobu skutecznej ochrony żółwi, ale również edukowania ich właścicieli w zakresie prawidłowej opieki.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)