MEGAMOCNI

23 maja - Światowy Dzień Żółwia

kalendarz przyroda żółw

Dodano 2014-05-23 07:11:38 | Autor: Jacek Gibel

Dzisiejsze święto poświęcone jest tym sympatycznym, utożsamianym ze ślamazarnością zwierzętom. 23 maja przypominamy o konieczności chronienia żółwi.

Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. W Polsce - od 2009 roku - obchody święta odbywają się w Krakowie, za sprawą Stowarzyszenia Krakowscy Żółwiarze. Przed rokiem miała miejsce jubileuszowa, piąta odsłona Krajowej Imprezy z Okazji Światowego Dnia Żółwia.

Podczas Krajowych Obchodów odbywają się liczne prelekcje poświęcone tym niezwykłym zwierzętom. Autorami prezentacji są osoby znane w krajowym środowisku zoologicznym, oraz herpetologicznym, którzy zawodowo lub też prywatnie zajmują się tymi gadami. W trakcie każdej krajowej imprezy z okazji Światowego Dnia Żółwia oprócz referatów organizowane są liczne zabawy dla dzieci, wystawy artystyczne, wystawy zwierząt oraz mini giełdy. Głównym zadaniem Imprezy zgodnie z założeniami ATR jest propagowanie wiedzy na temat ochrony żółwi, ale także właściwego postępowania i hodowania ich w warunkach wiwaryjnych.

W Polsce w warunkach naturalnych występuje jeden gatunek tego gada - żółw błotny.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)