MEGAMOCNI

23 października - Dzień Mola

chemia kalendarz

Dodano 2013-10-23 09:54:58 | Autor: Jacek Gibel

Nie chodzi tu ani o pocieszne zwierzątko domowe żyjące w naszych szafach, ani o nie mniej pocieszne zwierzątko gospodarcze spulchniające glebę w naszym ogródku (z ang. mole - kret). Dzień Mola to nieoficjalne święto chemików obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych i krajach Wspólnoty Narodów.

Święto trwa ledwie pół doby - obchodzi się je między 6:02 i 18:02 (6:02 AM i 6:02 PM na zegarze 12-godzinnym) 23 października każdego roku. W amerykańskim systemie datowania daje to 6:02 10/23, co odnosi się do stałej Avogarda (stałej fizycznej liczbowo równej liczbie atomów, cząsteczek lub innych cząstek materii zawartych w jednym molu tej materii) wynoszącej 6,02 x 1023 mol-1.

Wiele szkół średnich w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzi Dzień Mola, żeby zainteresować swoich uczniów chemią podczas zabaw związanych z tą gałęzią nauki.

Każdorocznej edycji Dnia Mola przyświeca pewne hasło tematyczne, będące zazwyczaj grą słów. W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem Animole Kingdom (gra słów angielskiego mole - mol i animal kingdom - królestwo zwierząt).

zdj. ccmuseum.com

(inf. własna/Wikipedia)