MEGAMOCNI

24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia

święta wigilia

Dodano 2014-12-24 08:12:06 | Autor: Jacek Gibel

24 grudnia chrześcijańskie kościoły zachodnie obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Dzień ten oznacza równocześnie koniec adwentu.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę - tradycyjnie postną - rozpoczyna się modlitwą i przełamywaniem się opłatkiem. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa.

W świetle tradycji na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście potraw symbolizujących wszystkie płody ziemi. Każdej z nich należy spróbować, by zapewnić sobie szczęście na nadchodzący rok. Do najczęściej przygotowywanych dań należą: barszcz z uszkami, kutia, ryby, kapusta z grochem, kompot z suszu.

Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Post wigilijny jest zwyczajem dość powszechnie przestrzeganym, mimo że w wielu wyznaniach chrześcijańskich nie jest nakazany. Biskupi łacińscy zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce".

Z okazji nadchodzących świąt, życzymy wszystkim czytelnikom MEGAMOCNI.PL spełnienia marzeń i szczęśliwego Nowego Roku.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)