MEGAMOCNI

24 lipca - Święto Policji

Dodano 2013-07-24 08:04:26 | Autor: Jacek Gibel

Dziś swój dzień mają panowie w niebieskich mundurach. 24 lipca to - ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Święto Policji.

Święto Policji przypada w rocznicę powołania w 1919 polskiej Policji Państwowej.

Policja Państwowa istniała do 15 sierpnia 1944 roku. Dwa miesiące później powołana została Milicja Obywatelska. Aż do 1989 roku 7 października obchodzono Święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. 6 kwietnia 1990 roku ponownie powołano Policję, a 21 lipca 1995 roku ustanowiono Święto Policji.

Z reguły w przeddzień święta w Komendzie Stołecznej Policji odbywa się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe. Wręczane są wyróżnienia, medale: „Za zasługi dla Policji”, „Za Długoletnią Służbę”, „Krzyż Zasługi za Dzielność” i odznaki „Zasłużony Policjant”.

Święto Policji jest również okazją do złożenia wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie. W tym dniu okazujemy też uznanie dla policjantów za ich pracę. Choć wielu z nas (szczególnie dotyczy to pewnych subkultur młodzieżowych) bardzo niepochlebnie, a nawet pogardliwie i wulgarnie wypowiada się o funkcjonariuszach, to trzeba pamiętać, że bez służb porządkowych o bezpieczeństwo byłoby jeszcze ciężej. Szanujmy więc pracę policjantów, bo nigdy nie wiadomo, kiedy naprawdę będziemy ich potrzebować.

(inf. własna/Wikipedia)