MEGAMOCNI

24 listopada - Katarzynki

Dodano 2013-11-24 00:41:43 | Autor: Emil Kowalski

Wiecie co to Andrzejki? Powinniście wiedzieć też co to są Katarzynki! To dzień wróżb dla mężczyzn i zarazem wigilia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to polski zwyczaj świąteczny.

Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.

W nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki.

Jednym ze zwyczajów Katarzynkowych, jest pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra. Ma sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. Pod poduszkę można również włożyć kartki z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami. Po przebudzeniu, kawaler ma losować kartkę z wybranką i przy tym recytować wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę

Żonę i przyszłą kochankę

Wyciągam karteczki cztery

Są jej imienia litery

Wikipedia

zdj. The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002. ISBN 3936122202. Distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH./Wikipedia