MEGAMOCNI

24 maja - Święto Wojsk Specjalnych

GROM kalendarz Wojsko wydarzenia

Dodano 2013-05-24 08:49:33 | Autor: Emil Kowalski

To dzień, w którym oddajemy szacunek "twardzielom" czyli komandosom i żołnierzom o stalowym zdrowiu, nerwach, wytrwałym ponad wszystko. Często ich nazwiska to tajemnica i bywa, że nawet najbliższa rodzina nie jest świadoma, gdzie służy np. tata. To najbardziej elitarne jednostki wojskowe na świecie.

Wojska specjalne to te, które zajmują się ochroną i walką z terroryzmem. Do ich zadań należą działania specjalne, prowadzące do zniszczenia lub osłabienia potencjału politycznego, ekonomicznego i militarnego przeciwnika. Podczas pokoju i w czasie wojny, tworzą doraźne pododdziały (zgrupowania). Do tych jednostek należą m.in. komandosi.

W polskich Wojskach Specjalnych służy około 3 tysięcy żołnierzy. Sztab dowodzenia tych wojsk, powołano 25 października 2006 roku. W ich skład wchodzą: GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Formoza, JW AGAT i JW NIL.

Poziom wyszkolenia takich jednostek jest najwyższy w kraju. Szansę na służbę w tych jednostkach, mają nieliczni o nieskazitelnym zdrowiu i kondycji oraz psychice. To trudna służba, która często polega na wykonywaniu rozkazów na najbardziej niebezpiecznych liniach frontu. Żołnierze działają na tyłach nieprzyjaciela i „po ciuchu” eliminują zagrożenia. Często do ich zadań, należy odbijanie zakładników, co odbywa się w środku działań wojennych  lub w samym „sercu terytorium wroga”. Uzbrojeni po zęby, mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i broń do walki bezpośredniej. Są „niejawni”, ich tożsamość znana jest często tylko dowódcom i kolegom z jednostki. To z racji wykonywania tajnych misji wojskowych.

Polskie jednostki tego typu, regularnie biorą udział w działaniach wojennych ale nie tylko, na terenie całego świata. Współpracują z innymi oddziałami krajów – sojuszników NATO. Prowadzone są wspólne ćwiczenia. Obecnie, polscy komandosi biorą udział w misji w Afganistanie, gdzie odpowiadają m.in. za zatrzymywanie terrorystów oraz szkolenie afgańskich pododdziałów antyterrorystycznych. Szkolą się na całym świecie w ekstremalnych warunkach – od tropikalnych lasów w Gujanie Francuskiej po arktyczną północ Szwecji.

zdj. Wikipedia