MEGAMOCNI

24 marca - Światowy Dzień Gruźlicy

choroby gruźlica WHO

Dodano 2015-03-24 08:18:37 | Autor: Jacek Gibel

Światowy Dzień Gruźlicy przypada na 24 marca - w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 roku.

Światowy Dzień Gruźlicy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu podniesienia świadomości społeczeństwa na temat światowej epidemii gruźlicy i zwiększenia wysiłków w walce o wyeliminowanie choroby. Obecnie 1/3 ludności świata jest nią zakażona. WHO pracuje nad tym, aby zmniejszyć wskaźnik rozpowszechniania choroby i ilość zgonów o połowę do osiągnięcia w 2015 roku Milenijnych Celów Rozwoju. Jest to możliwe dzięki rozpowszechnianiu informacji o zapobieganiu chorobie, dostępowi do szybkich i tanich badań oraz leczeniu przy współzaangażowaniu zarówno publicznej i niepublicznej służby zdrowia, organizacji pozarządowych, jak i wszystkich ludzi, którzy od 1995 roku poświęcili się leczeniu i opiece nad 36 milionami chorych.

W 2015 roku obchodom święta przewodzi hasło Sięgnąć do 3 milionów. Spośród 9 milionów osób, które każdego roku zapadają na gruźlicę, trzy miliony nie otrzymują potrzebnej pomocy.

zdj. stoptb.org

(inf. własna/Wikipedia)