MEGAMOCNI

25 grudnia - Boże Narodzenie

chrześcijaństwo kalendarz święto

Dodano 2013-12-25 00:58:54 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj mamy pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia czyli Boże Narodzenie inaczej Narodzenie Pańskie. To święto święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest obchodzone co roku przez chrześcijan.

Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem. W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew Greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.

W krajach o tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy. W większości krajów (w tym w Polsce) wolny od pracy jest również drugi dzień Bożego Narodzenia (w Wielkiej Brytanii zwany Boxing Day).

W Polsce, Boże Narodzenie w większości rodzin jest obchodzone jako święto gromadzące wielu krewnych. Większość symboli Bożego Narodzenia ma swoje źródło w wierzeniach pogańskich. Choinka od wieków była podczas przeróżnych świąt obwieszana świecidełkami. Ostrokrzew służył Celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okultystycznych. Również wyznawcy Mitry i osoby obchodzące rzymskie Saturnalia obdarowywały się prezentami.

Wikipedia