MEGAMOCNI

25 marca - Międzynarodowy Dzień Pamięci Zniesienia Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami

niewolnictwo ONZ

Dodano 2014-03-25 06:21:30 | Autor: Jacek Gibel

25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Zniesienia Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku.

Wypada ono w rocznicę podpisania przez Parlament Brytyjski aktu znoszącego handel niewolnikami na terytorium Imperium, co przyczyniło się później do zniesienia niewolnictwa na całym świecie.

25 marca to okazja do refleksji nad tym, ile osób cierpiało i zginęło w niewoli. Szacuje się, że do początku XIX wieku od 15 do 20 milionów ludzi zostało zabranych z ich domów i sprzedanych jako niewolników w różnych systemach obrotu niewolnikami. To również okazja do podniesienia świadomości wśród młodzieży o zagrożeniach związanych z rasizmem i uprzedzeniami.

Tematem tegorocznych obchodów Dnia jest "Zwycięstwo nad niewolnictwem: Haiti i dalej" (Victory over Slavery: Haiti and Beyond).

Choć obecnie niewolnictwo jest formalnie zakazane, de facto wciąż jest to jedna z najpopularniejszych gałęzi czarnego rynku. Jedną z współczesną form niewolnictwa jest międzynarodowy handel dziećmi jako tanią siłą roboczą, uprawiany głównie w krajach Azji i Afryki oraz międzynarodowy handel kobietami, zmuszanymi przez organizacje mafijne na całym świecie do prostytucji.

zdj. un.org

(inf. własna/Wikipedia)