MEGAMOCNI

26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

kalendarz Szczepan święta

Dodano 2013-12-26 02:55:26 | Autor: Emil Kowalski

26 grudnia to drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Św. Szczepan był jednym z siedmiu diakonów młodego Kościoła, wybranym do sprawowania opieki nad wdowami i ubogimi.

Św. Szczepan to święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego, zwany: pierwomuczenikiem, Pierwszym Męczennikiem (Protomartyr). Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. Występuje w Dziejach Apostolskich, jako pierwszy z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa, obok Prochora, Filipa, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja prozelity. Jest opiekunem kamieniarzy, kucharzy, tkaczy, woźniców, stangretów, stajennych, murarzy, krawców, stolarzy, bednarzy. Wzywany jest w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.

W ikonach, Szczepan ukazywany jest trwale w scenie kamienowania, w innych przestawieniach widmnieje jako młody diakon, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie.

Aż 81 miejscowości w Polsce wywodzi swoją nazwę od imienia świętego Szczepana. Wśród nich jest wieś Szczepanów, w której urodził się święty Stanisław BM. Jest też patronem archidiecezji wiedeńskiej.

Wikipedia