MEGAMOCNI

27 grudnia - wybuchło powstanie wielkopolskie (1918 r.)

historia kalendarz Powstanie Wielkopolskie

Dodano 2013-12-27 06:55:11 | Autor: Emil Kowalski

26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał pociąg z Ignacym Paderewskim. Tego dnia Niemcy wyłączyli prąd w całym Poznaniu. Polacy powitali Paderewskiego przy blasku pochodni.

Paderewski wraz z małżonką zamieszkali w hotelu Bazar. Z okna nad wejściem do hotelu Bazar pianista wygłosił odezwę do zgromadzonej na Wilhelmplatz (dzisiejszy plac Wolności) rzeszy poznaniaków. Było to 27 grudnia. Tegoż samego dnia własną defiladę militarną na Świętym Marcinie przeprowadzili Niemcy – niszczono polskie i sprzymierzeńcze sztandary, napadano na polskie urzędy – doszło do rozruchów, w efekcie których wywiązał się bój. Do walki stanęły oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową. Były formacje Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Niedaleko przed godziną 17 okoliczności wymknęły się spod kontroli. Padł pierwszy strzał… Wybuchło powstanie.

Powstańcy w niedługim czasie zdobyli wszystką Prowincję Poznańską prócz jej północnych i południowo-wschodnich krańców. Walki trwały do 16 lutego 1919 roku i Powstanie zakończyło się rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku i powstania sejneńskiego w 1919 roku, triumfalnych powstań w dziejach Polski. Pierwsze zwycięskie z polskich powstań z tamtego okresu, obok III powstania śląskiego z 1921 roku, które dało możliwość realizowania wszystkich wykreowanych dążeń niepodległościowych.

zdj. 27grudnia.pl