MEGAMOCNI

27 kwietnia - Światowy Dzień Grafika

grafika kalendarz wydarzenia

Dodano 2013-04-26 13:21:36 | Autor: Emil Kowalski

Dzień ten jest obchodzony od 1995r. Jest uwieńczeniem powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów (Icograda)Została ona stworzona 27 kwietnia 1963. Inaczej nazywamy je Światowym Dniem Rysunku Graficznego.

Jest to symbol wobec ludzi pracujących w reklamie, towrzących niejednokrotnie, niepowtarzalne dzieła sztuki, tworzących unikalne projekty dla celów informatycznych (np. grafika stron www, gry). Grafika to nie tylko projekty komputerowe, to również rysunki na papierze, szkice, malunki na tkaninie i wielu innych materiałąch.

Kunszt grafika można podzielić głównie na:

  • garfikę artystyczną - wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania odbitek - rycin, które mają wartość oryginalnych dzieł sztuki. Ilość odbitek uzyskanych z jednej płyty zależy od techniki. (Wikipedia),
  • grafikę użytkową - tworzona dla celów komercyjnych np. reklama, użytkowych - pieniądz, tekstura dokumentów.

Grafika pojawiła się w Polsce w II połowie XV wieku. Na przełomie XV i XVI stulecia na terenie dzisiejszego Wrocławia drzeworyty po raz pierwszy posłużyły jako ilustracja książkowa. Dla drzeworytników z Małopolski i Śląska inspiracją stały się miedzioryty niemieckiego artysty Wita Stwosza, które wykonał podczas pobytu w Krakowie, stylem podobne do jego Ołtarza Mariackiego. (Wikipedia)