MEGAMOCNI

27 sierpnia - zdobycie Moskwy przez Tochtamysza

historia kalendarz

Dodano 2013-08-27 08:20:41 | Autor: Jacek Gibel

27 sierpnia 1382 roku miało miejsce zajęcie Moskwy przez wojska Złotej Ordy, dowodzone przez Tochtamysza. To wydarzenie na jeden wiek zmieniło polityczny obraz wschodniej Europy.

Tochtamysz, po zabiciu konkurencyjnego wodza Mamaja i zjednoczeniu Złotej Ordy, za cel postawił sobie podporządkowanie Rusi. Po stoczonej we wrześniu 1380 roku bitwie na Kulikowym Polu ówczesny wielki książę moskiewski Dymitr Doński odrzucił żądania chana, jednak wiele regionów w obawie przed potęgą Ordy zgodziło się na postawione warunki. Spowodowało to rozpad koalicji antytatarskiej i osłabienie całej Rusi.

Latem 1382 roku Tochtamysz zebrał armię 40–50 tys. wojowników i skierował się na Moskwę.  Po drodze do armii tatarskiej dołączyły się też wojska Wasyla Dymitrowicza Kiridiapy, księcia niżnonowogrodzko-suzdalskiego. Moskwa dysponowała wtedy zaledwie 10-tysięczną armią, w dodatku bardzo skłóconą. Widząc niewielką chęć pomocy ze strony innych książąt, Dymitr zdecydował się ujść ze swoimi wojskami do Kostromy.

Po ucieczce księcia, władzę przejął metropolita Cyprian, który również zbiegł z miasta. W trakcie rozruchów do Moskwy przybył książę litewski Ostej, wysłany rzekomo przez Dymitra. Pod jego wodzą rozpoczęto budowę fortyfikacji, kopanie fos, uzbrajanie mieszczan i bojarów. Ludność miasta liczyła wówczas 30–40 tysięcy.

Armia Tochtamysza pojawiła się pod Moskwą 23 sierpnia. Dzień później przypuszczono pierwszy szturm, odparty przez wojska moskiewskie, które po raz pierwszy w historii Rosji użyły broni palnej. 27 sierpnia synowie Dymitra Suzdalskiego, Wasyl i Siemion podstępem doprowadzili do otwarcia bram Moskwy, zapewniając ludność miasta, że chan zamierza jedynie wstąpić ze swoją świtą do miasta i nie czuje wrogości do mieszczan, jedynie do nieobecnego Dymitra. Gdy moskwianie wyszli za bramy miasta, zostali otoczeni przez Tatarów, którzy następnie wdarli się do Moskwy. W rzezi zginęło do 24 tysięcy mieszkańców.

Zwycięstwo wojsk Tochtamysza umocniło panowanie Ordy nad częścią Rusi. Złota Orda stała się dominującą siłą w regionie, a sam chan zjednoczył ziemie mongolskie od Krymu po jezioro Bałchasz. Jarzmo tatarskie nad Rusią trwało jeszcze przez 98 lat, do wielkiego impasu nad rzeką Ugrą.

zdj. Wikipedia