MEGAMOCNI

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

historia holokaust wojna

Dodano 2015-01-27 08:25:41 | Autor: Jacek Gibel

27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Święto zostało uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego.

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

W trakcie drugiej wojny światowej zginęło blisko 6 milionów osób pochodzenia żydowskiego.

W Polsce główne obchody dzisiejszego święta odbywają się w Auschwitz-Birkenau i w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)