MEGAMOCNI

27 września - Światowy Dzień Turystyki

kalendarz turystyka

Dodano 2013-09-27 08:07:03 | Autor: Jacek Gibel

27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Święto zostało ustanowione przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO), do której od 1975 roku należy też Polska.

Pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem Tourism's contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding (Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia).

Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

Na XII sesji w Stambule w Turcji, w październiku 1997 roku Zgromadzenie Ogólne UNWTO postanowiło wyznaczyć kraj podejmujący co roku działania jako partner w organizowaniu obchodów Światowego Dnia Turystyki. W tym roku są to Malediwy.

Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Turystyki jest Tourism and Water: Protecting our Common Future (Turystyka i woda: chronimy naszą wspólną przyszłość).

zdj. unmultimedia.org

(inf. własna/Wikipedia)