MEGAMOCNI

28 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca

historia kalendarz Polska Poznań

Dodano 2013-06-28 07:28:04 | Autor: Jacek Gibel

57 lat temu w Poznaniu rozpoczął się pierwszy w PRL strajk generalny. Z okazji 50 rocznicy krwawo stłumionych przez wojsko i milicję protestów, Sejm RP ustanowił uchwałą z 21 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca.

W starciach wzięło udział 100 tysięcy protestujących poznaniaków, przeciwko którym stanęły dziesięciokrotnie mniejsze siły Ludowego Wojska Polskiego, Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran, zweryfikowaną później przez Instytut Pamięci Narodowej. Sztandarową postacią Czerwca stał się zabity 13-letni Romek Strzałkowski.

Wydarzenia w Poznaniu spowodowały przyspieszenie procesów demokratyzacji w państwie. Mówi się, że to dzięki Czerwcowi odwilż gomułkowska miała w Polsce bezkrwawy charakter w przeciwieństwie do Węgier, gdzie powstanie z 1956 roku zostało krwawo stłumione przez Armię Czerwoną.

Pierwsze obchody święta miały miejsce w Poznaniu w 2006 roku, z okazji 50 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. W uroczystościach wzięło udział pięciu prezydentów: Polski – Lech Kaczyński, Czech – Václav Klaus, Niemiec – Horst Köhler, Słowacji – Ivan Gašparovič i Węgier – László Sólyom.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)