MEGAMOCNI

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

bezpieczeństwo BHP praca zdrowie

Dodano 2013-04-26 13:24:12 | Autor: Jacek Gibel

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Święto, proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy, w 19 krajach świata (w tym w Polsce) jest już oficjalnie uznawane przez rząd.

Święto nawiązuje bezpośrednio do organizowanego i koordynowanego święta przez ruch związkowy ITUC (Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych), Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Obchody Dnia mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na stałe i kompleksowe działania w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w pracy. Są również chwilą, aby upamiętnić ofiary wypadków przy pracy.

W Polsce święto obchodzone jest, na mocy uchwały Sejmu RP, od 2007 roku. Uchwała ta nawiązuje bezpośrednio do akcji Międzynarodowej Organizacji Pracy na rzecz poprawy warunków pracy. Niestety, nie jest to dzień wolny od pracy, choć w tym roku i tak przypada na niedzielę.

Przy okazji dzisiejszego dnia warto pamiętać o ofiarach wypadków przy pracy i w wyniku chorób zawodowych. Dbajmy więc o przestrzeganie zasad BHP, aby za rok nasi współpracownicy nie musieli świętować także pamięci o nas.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)