MEGAMOCNI

28 lipca - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

kalendarz wątroba wirusy

Dodano 2013-07-28 00:00:41 | Autor: Emil Kowalski

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, zostało formalnie uznane przez WHO dnia 19 maja 2010 roku. Organizacja przyjęła dzień obchodów – 28 lipca. Wirusowe zapalenie wątroby jest czwartą chorobą uznaną przez WHO (obok malarii, gruźlicy i HIV/AIDS), która otrzymuje wsparcie z jej strony – w celu podniesienia świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

Istnieją odmiany wirusów zapalenia wątroby:

Wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C, ang. hepatitis C virus, HCV) - HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Uznaje się go za przyczynę raka i marskości wątroby. Wirus HCV jest zdolny do wywołania nosicielstwa. Wykazuje dużą wrażliwość na środki i metody dezynfekcyjne, większą niż HBV, mniejszą niż HIV. Wirus HCV został zidentyfikowany dopiero w 1989 roku, choć wcześniej wiedziano, że musi istnieć czynnik wywołujący zapalenia wątroby określanej jako Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). W późniejszym okresie wykryto także kolejne wirusy zapalenia wątroby nazwane HGV, GB-C i TTV. Badania nad ich wpływem na wątrobę trwają.

Wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B, ang. hepatitis B virus, HBV) - zidentyfikowany przez Barucha Samuela Blumberga w 1967 roku. Wrażliwy na środki fizykochemiczne, zachowuje właściwości zakaźne w surowicy w temp. 30 °C przez 6 miesięcy, a w temp –20 °C przez 15 lat.

Wirus zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – tzw. żółtaczka zakaźna. Zakażenie następuje poprzez przewód pokarmowy, przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi (epidemie mleczne, wodne itp.). Na uwagę zasługuje fakt, że HAV może przez długi czas utrzymywać się w środowisku przy dużej wilgotności. Czas wylęgania 2-6 tygodni (średnio 28 dni).

Wirus zapalenia wątroby typu D, HDV (z ang. Hepatitis D Virus) - Zakażenie następuje drogą pozajelitową przez zakażone igły, strzykawki, narzędzia chirurgiczne i stomatologiczne, przetaczanie krwi zakażonej wirusami oraz wydzieliny organizmu: spermę, śluz szyjkowy. Nie występuje w kale, ślinie i łzach.

Wirus zapalenia wątroby typu E, HEV (z ang. Hepatitis E Virus) - Bronić się można, przestrzegając takich samych zasad jak w przypadku WZW A. Kobiety w ciąży zakażone HEV narażone są na poronienie, przedwczesny poród, a nawet śmierć (w trzecim trymestrze śmiertelność dochodzi do 25%) w mechaniźmie powikłań okołoporodowych lub piorunującego zapalenia wątroby. Okres wylęgania trwa od 2 do 9 tygodni. Występuje endemicznie w Azji Środkowej i Półudniowo-Wschodniej oraz w Afryce Północno-Wschodniej.

Wirus zapalenia wątroby typu G HGV (ang. Hepatitis G Virus) - Pierwsze nazewnictwo wirusa HGV swoją historią sięga do roku 1967, kiedy to wykazano prawdopodobieństwo obecności wirusa na podstawie szczegółowych badań na pacjencie w Chicago, u którego wystąpiły potransfuzyjne oznaki zapalenia wątroby. Domyślano się, że powodował je wirus nie-A, nie-B i nazwano go od inicjałów pacjenta (roboczo) GB. Dopiero w połowie lat 90. zbadano tego wirusa bliżej.

Przeczytaj ile osób choruje - TUTAJ

Wikipedia