MEGAMOCNI

28 listopada - powstała Marynarka Wojenna Wojska Polskiego

historia kalendarz MW Wojsko WP

Dodano 2013-11-28 07:07:47 | Autor: Emil Kowalski

W zaledwie 17 dni po ogłoszeniu niepodległości, w rocznicę bitwy pod Oliwą, naczelnik państwa polskiego, Marszałek Józef Piłsudski, wydał dekret – podstawę prawną, powołujące do życia Marynarkę Wojenną.

Z dniem 28 listopada 1918 r. rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki, Bogumiła Nowotnego szefem Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” – tak brzmiało postanowienie Marszałka Piłsudskiego.

Pierwsze jednostki sformowano w Modlinie. Była to flotylla rzeczna z Oddziałem Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego. Tworzyli je marynarze z byłych flot zaborczych.

W tamtym okresie, Polska miała kontrolę nad granicami morskimi od długości 70 kilometrów wybrzeża morskiego z małymi portami w Helu i Pucku. Port w Pucku był pierwszym portem wojennym, gdzie stacjonował również pierwszy, okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Pierwszymi działaniami wojennymi nowopowstałej Marynarki Wojennej, były starcia podczas wojny polsko-bolszewickiej, w której uczestniczyło 2,5 tysiąca marynarzy z Pułku Morskiego, Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej.

zdj. Denelson83, Mareklug, Wanted, Wikipedia