MEGAMOCNI

28 maja - Dzień bez prezerwatywy

kalendarz prezerwatywa

Dodano 2014-05-28 07:26:28 | Autor: Jacek Gibel

O istnieniu tego święta wie mało kto - może poza środowiskami prawicowymi, które popierają tę jakże katolicką i w ich mniemaniu szczytną uroczystość.

Nie wiadomo kto ustanowił Dzień bez prezerwatywy ani jaka jest w zasadzie jego idea - całkowita wstrzemięźliwość seksualna czy tylko niestosowanie antykoncepcji. Jedno jest pewne - środowiska prawicowe marzą o tym, by każdy dzień obchodzony był w taki sposób.

Pierwsze prezerwatywy zrobione były z baranich jelit lub rybich pęcherzy - z racji wysokiej ceny, wykorzystywane były wielokrotnie. Dopiero w połowie XIX wieku, przy okazji odkrycia procesu wulkanizacji gumy, prezerwatywa stała się popularna. Pół wieku później gumę zastąpiono lateksem kauczuku naturalnego - materiałem, który jest w powszechnym użyciu do teraz.

Prezerwatywy mogą jednak służyć nie tylko jako zabezpieczenie przez chorobami wenerycznymi czy niechcianą ciążą. Podczas II wojny światowej żołnierze zakładali je na lufy karabinów jako ochronę przed słoną wodą. Wśród kierowców z kolei popularne jest stosowanie prezerwatyw - bądź rajstop - przy improwizowanej naprawie paska klinowego w samochodzie.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/kalendarzswiatnietypowych.pl)