MEGAMOCNI

28 października - Dzień Ohi

Grecja historia kalendarz

Dodano 2013-10-28 08:00:46 | Autor: Jacek Gibel

Dziś swoje święto narodowe mają Grecy. 28 października 1940 roku ówczesny premier tego kraju, Ioanis Metaxas, krótkim "Ohi" (Οχι, gr. "nie") odrzucił ultimatum wystosowane przez Benito Mussoliniego.

Włoskie ultimatum dotyczyło udzielenia przez Grecję zgody na wkroczenie do kraju wojsk Osi i okupację niesprecyzowanych "punktów strategicznych" pod groźbą wojny. Według legendy, Metaxas miał skwitować ultimatum lakonicznym "Ohi". W rzeczywistości jednak powiedział Alors, c'est la guerre (fr. W takim razie, to wojna).

28 października jest świętem, którego celem jest przede wszystkim upamiętnienie i uhonorowanie zwykłych ludzi oraz żołnierzy walczących  w czasie tak zwanej wojny grecko-włoskiej.

W szkołach obchodzone są wielkie uroczystości z okazji tego święta. Organizuje się je w przeddzień Święta Narodowego, bo 28 października jest dniem  wolnym od pracy. Greckie szkoły zostają ozdobione barwami narodowymi (niebieski i biały), na wszystkich korytarzach wiszą flagi. Na drzwiach powieszone są liście laurowe (symbolizują zwycięstwo, nieśmiertelność) i mirty (symbol miłości i radości). Ściany szkoły są ozdobione plakatami i hasłami upamiętniającymi ten dzień, z radia puszczają patriotyczne pieśni. Organizowane są przedstawienia, gdzie uczniowie deklamują wiersze opowiadające o tym okresie, przedstawienia teatralne, wykonują pieśni patriotyczne. Pod koniec tej uroczystości odśpiewany zostaje hymn narodowy.

zdj. hellenicnews.com

(inf. własna/polonorama.com)