MEGAMOCNI

28 stycznia - katastrofa wahadłowca "Challenger"

historia kalendarz kosmos

Dodano 2014-01-28 07:35:24 | Autor: Jacek Gibel

To jedna z najsłynniejszych katastrof w historii lotów kosmicznych. 28 stycznia 1986 roku, w 73 sekundzie misji, rozpadł się wahadłowiec "Challenger".

W katastrofie zginęli wszyscy członkowie siedmioosobowej załogi:  Michael John Smith, Francis Scobee, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Christa McAuliffe, Gregory Jarvis i Judith Resnik.

Katastrofa spowodowała 32-miesięczną przerwę w programie lotów wahadłowców i powołanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana specjalnej komisji Rogersa mającej wyjaśnić przyczyny tragedii. Komisja ustaliła, że organizacja pracy NASA i przebieg procesów decyzyjnych w agencji miały kluczową rolę w doprowadzeniu do katastrofy. Menadżerowie NASA wiedzieli, że projekt wykonawcy silników dodatkowych, firmy Morton Thiokol, zawierał potencjalnie niebezpieczny błąd. Nie potrafili jednak właściwie go wskazać. Zignorowali także ostrzeżenia inżynierów dotyczące wystrzeliwania promów w dni tak mroźne jak 28 stycznia 1986. Nie zaraportowali odpowiednio tych zastrzeżeń swoim zwierzchnikom. Komisja Rogersa sformułowała dziewięć rekomendacji, które NASA miała wdrożyć przed wznowieniem programu lotów wahadłowców.

Jak donoszą niektóre źródła, o katastrofie "Challengera" w ciągu godziny dowiedziało się 85% Amerykanów. Tragedia promu wywołała wiele dyskusji o aspektach bezpieczeństwa inżynieryjnego oraz o etyce pracy. Zainspirowała także powstały w 1990 film telewizyjny pt. Challenger.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)