MEGAMOCNI

29 grudnia - przystąpienie Polski do Międzynarodowej Korporacji Finansowej

finanse Polska

Dodano 2014-12-29 08:02:59 | Autor: Jacek Gibel

29 grudnia 1987 roku Polska przystąpiła do Międzynarodowej Korporacji Finansowej - największej tego typu organizacji na świecie.

Międzynarodowa Komisja Finansowa zajmuje się udzielaniem pomocy finansowej sektorowi prywatnemu i spółdzielczemu krajów rozwijających się. Organizacja ściśle współpracuje z Bankiem Światowym i stanowi istotne uzupełnienie jego działalności. Obecnie należą do niej 184 kraje.

Statutowy cel wspierania rozwoju sektora prywatnego MKF realizuje poprzez udzielanie długoterminowych kredytów, organizowanie pożyczek konsorcjalnych, nabywanie udziałów w przedsiębiorstwach, udostępnianie pomocy technicznej, działalność doradczą dotyczącą wyboru technologii, licencji, marketingu.

Dotychczasowe zaangażowanie MKF w Polsce wyniosło około 220 mln dol. i obejmuje: kredyty udzielane na cele inwestycyjne, nabywanie udziałów w prywatyzowanych przedsiębiorstwach, udziały w bankach i funduszach inwestycyjnych, linię kredytową dla średnich i małych przedsiębiorstw, finansowanie usług doradczych i konsultingowych.

zdj. africanbrains.net

(inf. własna/Wikipedia)