MEGAMOCNI

29 kwietnia - Dzień Pamięci o Wszystkich Ofiarach Wojen Chemicznych

Hirohito Japonia święta wojna

Dodano 2013-04-29 09:26:34 | Autor: Jacek Gibel

Obchodzimy dziś Dzień Pamięci o (Wszystkich) Ofiarach Wojen Chemicznych. Święto, na którego datę wybrano rocznicę wejścia w życie Konwencji o zakazie broni chemicznej z 1997 roku, przyjęto 11 listopada 2005 roku w Hadze.

Obchody Dnia Pamięci są okazją do złożenia hołdu wszystkim ofiarom wojen chemicznych, jak również potwierdzeniem zaangażowania OPCW do eliminacji zagrożenia ze strony broni chemicznej, promując tym samym pokój, bezpieczeństwo i wielostronność działań.

W swoim przesłaniu z okazji Dnia Pamięci 2011 sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon powiedział:
"W tym Dniu Pamięci, złóżmy obietnicę, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zwiększyć postęp i wyeliminować składowiska broni chemicznej. Promujmy Konwencję o zakazie broni chemicznej i jej uniwersalność. Dążmy do wdrożenia postanowień Konwencji na całym świecie."

Dziś zaczyna się również Golden Week (odpowiednik naszego weekendu majowego) w Japonii. Od 29 kwietnia do 5 maja Japończycy mają aż cztery dni wolne od pracy (29 kwietnia oraz 3-5 maja). Dzisiaj w Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzi się tzw. Shōwa Day (昭和の日), będący upamiętnieniem rządów jednego z najbardziej znanych władców, cesarza Hirohito.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)