MEGAMOCNI

29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

choroby łuszczyca

Dodano 2014-10-29 07:20:56 | Autor: Jacek Gibel

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę obchodzony jest już od 10 lat. Przewodzi mu Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Łuszczycowych (IFPA) – międzynarodowe zrzeszenie, którego członkami są organizacje łuszczycowe z krajów na całym świecie.

Szacuje się, że łuszczyca i będące jej następstwem łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) dotykają aż 2-3% populacji, a więc około miliona Polaków.

Choć jest chorobą autoimmunologiczną, w umysłach wielu uważana jest - niesłusznie - za zakaźną. Prowadzi to do wykluczenia społecznego chorych, we wszystkich aspektach życia, zarówno zawodowego, jak i społecznego - między innymi utrudnionego dostępu do takich usług jak fryzjer czy basen.

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę jest okazją do podniesienia stanu wiedzy społeczeństwa na temat choroby. W tym dniu organizowane są między innymi konferencje naukowe i warsztaty, podczas których pacjenci integrują się, wymieniają wiedzą i doświadczeniami oraz starają zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na problem łuszczycy.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/wrotapodlasia.pl)