MEGAMOCNI

29 stycznia - samorozwiązanie PZPR

Flaga historia kalendarz PRL PZPR

Dodano 2014-01-29 08:51:22 | Autor: Jacek Gibel

Przez ponad 40 lat Polska Zjednoczona Partia Robotnicza sprawowała rządy w Polsce Ludowej. W nocy z 28 na 29 stycznia 1990 roku odbył się jej ostatni, XI zjazd.

Tamtej nocy Mieczysław Rakowski, I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, powiedział: (...) Przyjęliśmy uchwałę o zakończeniu Partii, która, moim zdaniem, niezależnie od tego wszystkiego co było powiedziane o niej, co ja wczoraj powiedziałem, odegrała wielką historyczną rolę, czy się to komuś podoba czy nie w życiu narodu polskiego, co więcej wrosła w jego świadomość. I dziś kończąc, żegnając się z nią, wcale nie uważam, że kładziemy ją do trumny, tylko zamykamy pewien rozdział w historii, pogmatwanego wprawdzie, ale także bogatego w twórcze osiągnięcia polskiego rewolucyjnego ruchu robotniczego. Wiele złego powiedziano o tej Partii, ale ja sądzę, że godność i uczciwość ludzka powinna nas chronić od wydawania o niej sądów tylko negatywnych albo też wydawania sądów potępieńczych. Poczekajmy jeszcze, co powie historia o tej Partii. Jest tu wielu historyków na sali i dobrze wiedzą jak zawiłe są losy rewolucji, jak każda z nich obfituje w dramaty. I sądzę że, być może że gdzieś 30, 40 lat po rewolucji francuskiej, grono Jakobinów, też dochodziło do wniosku że nie udało się to, co zamierzali. No a dzisiaj chyba nikt nie wydaje jednoznacznych potępieńczych sądów o Jakobinach. Ja apeluję po prostu, o to by, nie znęcać się nad PZPR, bo jest to znęcanie się także często nad swoim życiem. Ja chciałbym, mówiłem raczej na różnych spotkaniach, że powstała taka przedziwna sytuacja, że sami siebie nie lubimy. Nie lubimy tej Partii, już tej byłej Partii. Otóż chciałoby się chodzić jednak z podniesioną głową. Ogłaszam zakończenie obrad XI Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Proszę o powstanie Towarzyszy, Towarzyszek i Towarzyszy. Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – wyprowadzić (...)

Po samorozwiązaniu PZPR, byli działacze utworzyli dwie nowe partie socjaldemokratyczne - Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej (przekształconą później w SLD) i Unię Socjaldemokratyczną Rzeczypospolitej Polskiej, która następnie połączyła siły z Unią Pracy.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)