MEGAMOCNI

2 grudnia - Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

niewolnictwo ONZ

Dodano 2014-12-02 07:06:45 | Autor: Jacek Gibel

Dzisiejsze święto upamiętnia uchwalenie w 1949 roku Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Zniesienie Niewolnictwa odbyły się w 1986 roku.

Choć niewolnictwo kwitło w minionych epokach, problem wciąż jest obecny na świecie. Jak mówił w 2007 roku Sekretarz Generalny ONZ: miliony ludzi nadal wiodą życie współczesnych niewolników, stają się ofiarami odrażających praktyk, takich jak handel ludźmi, praca przymusowa czy wymuszona prostytucja. Niezliczone dzieci są zmuszane do bycia żołnierzami, do pracy w przedsiębiorstwach wyzyskujących robotników lub są sprzedawane przez zdesperowane rodziny. Kobiety są traktowane bezwzględnie i handluje się nimi niczym towarem. Całe gospodarstwa domowe i wioski pracują w niewoli, by spłacić długi.

W Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Zniesienie Niewolnictwa potwierdźmy, że godność wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci jest przyrodzoną cechą. Zwiększmy nasze starania i stwórzmy społeczeństwa, w których niewolnictwo będzie rzeczywiście jedynie pojęciem występującym w podręcznikach do historii.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/un.org.pl)