MEGAMOCNI

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

autyzm choroby

Dodano 2014-04-02 07:15:29 | Autor: Jacek Gibel

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - święto utworzone z inicjatywy Kataru i poparte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości Mozah, małżonki byłego emira Kataru Hamada ibn Chalifa as-Sani, pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.

Jest to również okazja do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Na autyzm choruje ok. 1-4 na 10 000 osób.

W przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział:

Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)