MEGAMOCNI

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

autyzm choroby zdrowie

Dodano 2015-04-02 08:41:06 | Autor: Jacek Gibel

2 kwietnia, z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007, obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób spektrum autystycznego, w szczególności dziecięcego autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.

Święto jest również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Chorobami spektrum autyzmu dotknięte jest - według szacunków - od 6 do 12 osób na 1000. Choroby te są nieuleczalne, jednak skutki można łagodzić za pomocą terapii psychologicznej i farmakologicznej.

W Polsce, przy okazji dzisiejszego dnia, organizowana jest akcja "Polska na niebiesko". W akcję może się włączyć każdy, np. zapalając w oknie niebieską lampkę lub przypinając niebieską wstążkę. Poniżej prezentujemy krótki filmik Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu, które postanowiło wesprzeć inicjatywę.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)