MEGAMOCNI

2 marca - bitwa pod Puławami

bitwa historia Polska

Dodano 2015-03-02 08:16:23 | Autor: Jacek Gibel

2 marca 1831 roku, w trakcie powstania listopadowego, odbyła się blisko czterogodzinna walka wojsk polskich i rosyjskich pod miejscowością Puławy (obecnie woj. lubelskie).

W tym czasie na głównym froncie powstania panował zastój. Polacy po bitwie grochowskiej nie mieli pomysłu na prowadzenie operacji wojennych, a Rosjanie nie mieli możliwości szturmu na Warszawę. Generał Dwernicki miał plan dostania się na Wołyń, w celu wzniecenia tam powstania. W tym celu należało jednak przejść Wisłę i rozbić siły wroga. W nocy z 1 na 2 marca część jednostek jego korpusu, przeprawiła się przez skutą lodem Wisłę, i wyparła Rosjan z Puław.

Przez cały dzień 2 marca przeprawiały się kolejne jednostki, które walczyły z kilkakrotnie podchodzącymi Rosjanami, którzy starali się nie dopuścić do przeprawienia się całości sił polskich. Straty nieprzyjaciela, którego wyparto za Końskowolę, wyniosły około 100 żołnierzy i kilkadziesiąt koni.

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem polskich oddziałów. Trzej dowódcy - porucznik Adam Plewaka, ppor. Apolinary Nyka oraz Juliusz Małachowski - odznaczeni zostali też złotymi medalami Virtuti Militari.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)