MEGAMOCNI

30 grudnia - egzekucja Saddama Husajna

egzekucja Husajn kalendarz

Dodano 2013-12-30 08:03:06 | Autor: Emil Kowalski

30 grudnia 2006  o godzinie 6.07 czasu lokalnego (4.07 czasu polskiego), w czasie kiedy Irakijczycy podejmowali uroczystości muzułmańskiego święta Id al-Adha, został stracony przywódca i prezydent Saddam Husajn.

Dyktator został poddany karze śmierci przez powieszenie za zbrodnie przeciwko ludzkości. Kara została wykonana w wyniku rozprawy sądowej, w której był oskarżony o doprowadzenie do masakry 148 szyitów w wiosce Dudżail w 1982 roku. Przeciwko Saddamowi Husajnowi toczył się podobnie inny proces, w którym oskarżono go o ludobójstwo jakiego dokonał w drugiej połowie lat 80. W wyniku tamtejszych działań śmierć poniosło około 180 tys. Kurdów. Ten proces miał być kontynuowany w zależności od wyniku pierwszego postępowania.

Egzekucja Husajna została wykonana w irackiej bazie wojskowej Camp Justice w północnej dzielnicy Bagdadu Kazimija, gdzie za rządów Saddama Husajna znajdował się sztab szpiegostwa wojskowego. Na przekór domniemanym wiadomościom o publicznej egzekucji, wyrok został wykonany w izolacji i w innym czasie w stosunku do pozostałych współoskarżonych – Barzan Ibrahim al-Tikriti i Awad Hamed al-Bandar, którzy zostali powieszeni po święcie Id al-Adha.

info. własne/Wikipedia