MEGAMOCNI

30 grudnia - powstanie ZSRR

historia ZSRR

Dodano 2014-12-30 08:34:39 | Autor: Jacek Gibel

30 grudnia 1922 roku powstało jedno z większych państw w historii świata - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

ZSRR zajmował powierzchnię ponad 22 mln km kwadratowych i - w okresie od powstania (1922) do wybuchu II wojny światowej (1939) - graniczył z Finlandią, Estonią, Łotwą, Polską i Rumunią w Europie; Turcją, Iranem, Afganistanem, Chinami i Japonią w Azji. Mongolska Republika Ludowa i Tuwińska Republika Ludowa były marionetkowymi państwami buforowymi ZSRR w Azji. Po zakończeniu II wojny światowej ZSRR graniczył z: Norwegią, Finlandią, Polską, Czechosłowacją, Węgrami, Rumunią, Turcją, Iranem, Afganistanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną i Japonią.

Choć ZSRR składał się z 15 republik, początkowo liczba ta była znacznie mniejsza. W dniu utworzenia, w skład związku wchodziły tylko Federacja Rosyjska, Kazaska SRR, Kirgiska SRR, Białoruska SRR, Federacja Zakaukaska i Ukraińska. Pierwszym szefem rządu ZSRR został Lenin, a funkcje nominalnej głowy państwa sprawować mieli rotacyjnie przedstawiciele wszystkich republik.

ZSRR rozpadł się blisko 70 lat później, 26 grudnia 1991 roku.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)