MEGAMOCNI

30 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Jazzu

Jazz kalendarz muzyka wydarzenia

Dodano 2013-04-30 09:14:52 | Autor: Emil Kowalski

International Jazz Day to święto obchodzone od 2011 roku. Zostało proklamowane w listopadzie na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Jednak dzień obchodów jest związany z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu.

Ten gatunek muzyczny, zapewne jest znany wszystkim, lecz nie należy do muzyki, którą słucha większość. Stąd też powstała inicjatywa „Dnia Jazzu” - ma świadomość społeczności międzynarodowych o muzyce jazzowej, przybliżyć jej korzenie, nurty, jak też znaczenie Jazzu jako istotnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami.

W tym roku, Stambuł obejmuje rolę gospodarza głównych obchodów święta. Wokalistka i basistka Esperanza Spalding, pianista Ramsey Lewis, trębacz Terence Blanchard, saksofonista Branford Marsalis, puzonistka Alevtina Polyakova. Śpiewać będą Joss Stone i Ruben Blades a na tablach zagra Zakir Hussain. Wystąpią także: Herbie Hancock, Al Jarreau, Dianne Reeves, Robert Glasper, Hugh Masekela, Marcus Miller, Wayne Shorter i Jean-Luc Ponty – to artyści, którzy wystąpią w roli głównej uroczystości.

Oprócz samej muzyki, odbędą się również panele dyskusyjne na temat historii i filozofii jazzu.

Dzień ten jest obchodzony w 150 krajach na całym świecie. W Polsce, koncert główny odbędzie się w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie wystąpi duet Mikrokolektyw i Pianohooligan. W ramach "Mokotów Jazz Fest" z koncertem wokalnym wystąpi Anna Serafińska. Natomiast we wrocławskiej Filharmonii, podczas festiwalu "Take Five: Europe" zagrają m.in. pianista Marcin Masecki i trębacz Piotr Damasiewicz.

Ten gatunek muzyczny pochodzi z Nowego Orleanu i jest to połączenie  bluesa, ragtime'u i muzyki europejskiej. Charakterystyczną cechą jazzu jest rytm synkopowany a także bardzo duża elastyczność pod względem improwizacji. Pierwszymi twórcami jazzu byli niewolnicy, którzy tworzyli muzykę bez znajomości nut.

zdj. sxc.hu