MEGAMOCNI

30 października - "inwazja Marsjan"

historia kalendarz literatura radio

Dodano 2013-10-30 08:08:53 | Autor: Jacek Gibel

75 lat temu Orson Welles wywołał prawdziwą panikę w Stanach Zjednoczonych. Jego słuchowisko "Wojna światów" potraktowane zostało niekoniecznie zgodnie z intencjami - jako faktyczna relacja z inwazji obcych.

Powieść H. G. Wellsa, na podstawie której stworzono słuchowisko, opowiada o inwazji Marsjan na Ziemię. U Orsona Wellesa zamieniono XIX-wieczną Anglię na niemunicypalny obszar Grover's Mill w stanie New Jersey, zmieniono też formułę narracji na znaną z wiadomości radiowych.

Choć przed relacją pojawiła się informacja, że akcja dzieje się w 1939 roku (a więc w przyszłości, bowiem słuchowisko zostało wyemitowane 30 października 1938 roku), wielu ludzi uwierzyło, że program jest faktyczną relacją z ataku Marsjan. Spowodowane to było głównie dołączeniem do słuchowiska już w trakcie jego trwania.

Jak donosiły gazety, sporo osób w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w panice opuszczało domy, dzwoniło na policję i do stacji CBS. Prowadzącego wówczas jedną ze stacji radiowych Jacka Paara słuchacze oskarżali o tuszowanie prawdy, kiedy radiowiec usiłował uspokoić spanikowanych dzwoniących do stacji. Nie pomogła nawet interwencja managera.

W ciągu miesiąca w gazetach pojawiło się prawie 13 tysięcy publikacji na temat słuchowiska i wpływu, jakie miał on na amerykańskie społeczeństwo.

"Wojna światów" Wellesa uważana jest za najlepiej przygotowane na świecie słuchowisko radiowe. Jego wpływ na mieszkańców USA był tak duży, że sporo z nich nie uwierzyło w ogłoszony parę lat później atak na Pearl Harbor, uważając go za kolejny show radiowy.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)