MEGAMOCNI

30 tysięcy niepełnosprawnych zagrożonych bezrobociem

praca prawo

Dodano 2015-04-07 12:33:28 | Autor: Jacek Gibel

Blisko 30 tysięcy niepełnosprawnych zagrożonych jest utratą pracy. Wszystko przez propozycję zmian w przepisach, redukujących możliwe obniżenie kar za nieutrzymywanie dostatecznej ilości stanowisk pracy dla niepełnosprawnych.

Firmy zatrudniające powyżej 25 pracowników muszą płacić kary do PFRON, jeżeli ich wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niższy niż 6 procent. Do tej pory możliwe było obniżenie wysokości kar nawet o 80 procent, jeśli firma wypożyczała niepełnosprawnych pracowników z innych przedsiębiorstw. Propozycja zmian w przepisach zmniejsza tę ulgę do 30 procent.

Niepełnosprawni zapowiadają walkę o swoje prawa. Powstał już specjalny komitet, który walczy, by projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie trafił do Sejmu. Przewodzi mu Marek Łukomski z Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych.

Cztery lata temu dzięki zmianie przepisów udało się zatrudnić prawie 30 tysięcy niepełnosprawnych. W tej chwili nie wiadomo dlaczego pojawił się pomysł, by to ograniczyć. W związku z czym duża część z tych zatrudnionych może stracić pracę - mówi Łukomski.

Z nowymi rozwiązaniami nie zgadzają się także pracodawcy.

Włączenie do społeczeństwa dzięki pracy to najwyższa forma rehabilitacji. Tego nie da się przeliczyć w żaden sposób. Praca wyznacza im rytm dnia. Rodzi poczucie, że są potrzebni. Pięknie na to patrzeć. Zmarnowanie tego jest dla mnie kuriozalne - mówi Marta Jabłońska, prezes firmy EKON, zatrudniającej niepełnosprawnych.

Nowelizacja ustawy może dotknąć przede wszystkim firmy zajmujące się wypożyczaniem niepełnosprawnych do innych podmiotów w celu obniżenia kar za niewystarczający wskaźnik zatrudnienia. Redukcja możliwych ulg może niekorzystnie odbić się na liczbie klientów, a co za tym idzie, spowodować konieczność zwolnienia części niepełnosprawnych pracowników.

Tylko w ubiegłym roku z usług tego typu podmiotów skorzystało ponad sześć tysięcy przedsiębiorstw.

zdj. freeimages.com

(inf. własna/WP)