MEGAMOCNI

31 grudnia - Sylwester

bal kalendarz sylwester wydarzenia

Dodano 2013-12-31 07:00:32 | Autor: Emil Kowalski

Sylwester to inaczej wigilia Nowego Roku, noc z 31 grudnia na 1 stycznia, imieniny Sylwestra. W tym dniu Kościół katolicki celebruje też wspomnienia liturgiczne papieża Sylwestra I. Świętuje się koniec starego roku i początek nowego. To huczna zabawa i bal, toasty, sztuczne ognie i petardy.

Święto to narodziło się na przełomie XIX i XX wieku. Na początku jego istnienia, obchodzono je wyłącznie w bogatszych sferach obywatelskich aż wreszcie zwyczaj sylwestrowy stał się popularny wśród wszystkich warstw społecznych. Na początku XX wieku pojawiły się regionalne obyczajowości świętowania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono.

W naszym kraju, w sylwestrową noc można rozpisać problemy i zmartwienia na czerwonym papierze, żeby później móc je spalić. Niektórzy wierzą, że gdy uregulujemy wszelkie pożyczki, długi przed końcem roku, w przyszłym roku nie popadniemy w większe kłopoty finansowe. Inni, 31 grudnia wkładają do portfela łuski z wigilijnego karpia po to aby nie popaść w kłopoty finansowe. Natomiast ci, którzy chcą mieć powodzenie u płci przeciwnej, wkładają nową bieliznę z metką i wyjątkowo się upiększają. No i oczywiście, każdy z nas ma swoje marzenia i postanowienia, które to szczególnie w tym dniu nabierają większego znaczenia. Oby się spełniły…