MEGAMOCNI

31 października - Dziady

Dziady pogaństwo zwyczaje

Dodano 2014-10-31 07:58:19 | Autor: Jacek Gibel

Dla większości ta nazwa kojarzy się z twórczością Adama Mickiewicza. Święto jednak jest znacznie starsze i pochodzi z czasów przedchrześcijańskich.

Dziady to jedno ze słowiańskich świąt zadusznych, przypadających na noc z 31 października na 1 listopada. Jego istotą było "obcowanie żywych z umarłymi", a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju.

Obrząd znany też był pod innymi nazwami, w zależności od regionu - pominki, przewody czy radecznica.

W ramach obrzędów dziadów przybywające na "ten świat" dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych.

Obecnie Dziady niemal w całości ustąpiły chrześcijańskiemu obrzędowi Zaduszek (Dzień Zaduszny), obchodzonemu 2 listopada, jednak w niektórych regionach - głównie wschodnich - do dziś można obserwować pozostałości rytuału, np. w formie przynoszenia na groby zmarłych symbolicznej porcji jedzenia w dwójniakach.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)