MEGAMOCNI

3 czerwca - festiwal Bellony

Bellona festiwal kalendarz Rzym

Dodano 2013-06-03 07:55:12 | Autor: Jacek Gibel

Swojego czasu pisaliśmy o Lemuraliach. Dziś, 3 czerwca, przypadają obchody kolejnego święta, które ma korzenie w starożytnym Rzymie - festiwalu Bellony.

Bellona, rzymska bogini wojny, nieodłącznie związana była z bardziej znanym bogiem tego rzemiosła, Marsem. W zależności od podań, była jego żoną, siostrą, córką bądź woźnicą. W jej świątyni na Polu Marsowym przyjmowano poselstwa krajów niezaprzyjaźnionych z Rzymem i wodzów ubiegających się o triumf. Przed świątynią, obok kolumny zwanej "wojenną", odbywało się wypowiadanie wojny państwom niegraniczącym z Rzymem. Tam też Senat przyjmował wodzów powracających z wypraw wojennych. Za symbol rozpoczęcia wojny traktowano przerzucenie oszczepu nad kolumną przez kapłana zwanego fetialem.

Bellona przedstawiana jest najczęściej w hełmie, z mieczem i włócznią, a także pochodnią o krwistoczerwonym płomieniu, choć u Wergiliusza nosiła ona zakrwawiony bicz. Uważana była za boginię furii i taka właśnie często pojawia się na obrazach.

Wspomnienia o Bellonie pojawiają się na przykład u Szekspira - Makbet nazywany jest przez hrabiego Ross "narzeczonym Bellony".

zdj. Wikipedia