MEGAMOCNI

3 lipca - Wasz prezydent, nasz premier

historia PRL rząd

Dodano 2014-07-03 06:47:23 | Autor: Jacek Gibel

Dokładnie 25 lat temu, 3 lipca 1989 roku, w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł wstępny Adama Michnika pt. "Wasz prezydent, nasz premier", postulujący "sojusz demokratycznej opozycji z reformatorskim skrzydłem obozu władzy".

Hasło wzywało jednocześnie do podziału władzy w Polsce i przyzwolenia opozycji solidarnościowej na prezydenta wywodzącego się z PZPR w przypadku zgody na solidarnościowego premiera.

Hasło to wywołało kontrowersje zarówno wśród opozycji demokratycznej, jak i obozu władzy. Z jednej strony postulowany układ zmieniał ustalenia Okrągłego Stołu, dając opozycji większą władzę, z drugiej jednak zmuszał do natychmiastowego wzięcia odpowiedzialności wobec fatalnej sytuacji gospodarczej państwa. Choć było to żądanie przyspieszenia przemian, artykuł nie wzywał do natychmiastowego przejęcia pełni władzy – przynajmniej w krótkim terminie jej część miała pozostać w rękach PZPR i jej satelitów, pomimo ich klęski w wyborach do sejmu kontraktowego i do senatu w czerwcu 1989.

Mimo sporej krytyki, również ze strony opozycji, hasło zostało wcielone w życie już po półtora miesiąca. 24 sierpnia Sejm PRL X kadencji powołał Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów. 12 września Sejm zatwierdził przedstawiony przez Mazowieckiego skład jego rządu.

zdj. 300polityka.pl

(inf. własna/Wikipedia)