MEGAMOCNI

3 listopada - Hubertus

jeździectwo konie polowania święta

Dodano 2014-11-03 08:12:57 | Autor: Jacek Gibel

Co roku, w okolicach 3 listopada, organizowane jest święto myśliwych, leśników i jeźdźców - Hubertus. Zwiastuje ono początek sezonu polowania jesienno-zimowego.

Nazwa święta pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.

Początkowo Hubertus miał formę wielkich polowań. W Polsce tradycja ta sięga XVIII wieku. Bardzo podobne do pierwotnych Hubertusów polowania można do tej pory oglądać jeszcze np. w Wielkiej Brytanii.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).

Przed polowaniami często odbywają się msze święte w intencji myśliwych, a po nich - biesiady przy ognisku. Swojego Hubertusa mają również jeźdźcy - urządzana jest wówczas gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Obchody mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)