MEGAMOCNI

3 maja - Święto Konstytucji, Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

kalendarz Konstytucja

Dodano 2013-04-30 14:10:30 | Autor: Emil Kowalski

Ustanowione zostało w 1919 roku lecz nie trwało bez przerwy. W okresie PRL, nie było obchodzone a dopiero 1990 roku, powróciło do kalendarzy jako dzień w kolorze czerwonym. To święto narodowe, upamiętniające Konstytucję 3 Maja 1791 roku.

Konstytucja ta była pierwszą w Europie a drugą, po amerykańskiej na świecie. Ustanowiona przez Sejm Wielki, który został zwołany w 1788 roku.

Konstytucja 3 Maja, jako dokument o niepodważalnym historycznym i suwerennościowym znaczeniu dla Polski, uważany jest przez wielu historyków, jako element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może.

Przeczytaj w tym artykule o konstytucji.

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Dzień ten ma na celu zwrócić szczególną uwagę na problemy ludzi chorujących na alergię, w tym na astmę. Szacuje się, że co 20 osoba na świecie cierpi na astmę lub inne alergie a problemy tego typu ma co 3 mieszkaniec globu. Niestety wskaźnik ten wzrasta o około 50% co dziesięć lat.

Astma i alergia to choroby, uważane za cywilizacyjne. Najczęstszymi przyczynami tych chorób są: zanieczyszczone powietrze, stres, palenie papierosów, nieodpowiedni styl życia.

Są one wywołane przez alergeny. Dziedzina medycyny, zajmująca się tym problemem to alergologia.

W Polsce, pierwsi lekarze jacy zajęli się tym problemem pojawili się w latach 70-tych. W chwili obecnej szacuje się, że w naszym kraju jest około 1000 lekarzy.

W dniu 3 maja, obchodzimy również Światowy Dzień Wolności Prasy, który został ustanowiony 20 grudnia 1993 roku